REKUPERACJA

Rekuperacja daje nam świeże powietrzne, zmniejsza koszty utrzymania komfortowej temperatury. Dzięki rekuperacji mamy zdrowszy sen, lepsze samopoczucie oraz nie musimy wietrzyć pomieszczeń, co za tym idzie nie przejmujemy się niechcianymi gości takimi jak wszelkie owady.    

Co warto wiedzieć o rekuperacji?

Po co wentylacja?

Budując dom często nie jesteśmy świadomi, jak ważnym elementem jest prawidłowa wentylacja budynku. Budując nowoczesny dom, budujesz “termos”. Trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia. Założeniem domów energooszczędnych jest wyeliminować straty ciepła do zera kosztem prawidłowej wentylacji budynku. Rozwiązaniem tego problemu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła potocznie zwana rekuperacją. Dostarcza ona świeże powietrze zewnętrzne przefiltrowane jednocześnie usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2.
Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok 24 h na dobę we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki temu, zawsze Ty i Twoi najbliżsi oddychacie świeżym powietrzem.

 

 

Dlaczego warto pomyśleć o rekuperacji już na etapie projektu?

 

Dlaczego warto?

OSZCZĘDNOŚĆ NA OGRZEWANIU

Wymiennik ciepła odzyskuje ciepłe powietrze z wywiewanego pomieszczenia i ogrzewa nim powietrze nawiewane.

 

ŚWIEŻE POWIETRZE PRZEZ CAŁĄ DOBĘ

W przypadku rekuperacji możemy cieszyć się świeżym powietrzem przez całą dobę. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej mamy stały przepływ powietrza o określonych parametrach. Zawsze w równej proporcji.

FILTRACJA POWIETRZA NAWIEWNEGO

Dzięki umieszczonym filtrom powietrze nawiewane jest oczyszczane z bakterii, wirusów i alergenów. Dodatkowo powietrzne jest jonizowane. 

 

IDEALNA DLA ALERGIKÓW

Filtry zatrzymują roztocza, pyłki oraz kusz. Do pomieszczenia trafia oczyszczone świeże powietrze.

 

BRAK LATAJĄCYCH OWADÓW 

Niema potrzeby otwierania okien co za tym idzie do domu nie wlatują wszelkiego rodzaju owady. Dodatkowo kratki oraz filtry zatrzymują owady i nieprzedostają się poprzez system rekuperacji. 

 

 

Wady i zalety rekuperacji

Niżej podaje zestawienie największych wad oraz zalet montażu systemu rekuperacji.

  

Zalety rekuperacji:

1. Oszczędności na ogrzewaniu (z czego wynikają? link do pkt 2)

2. Świeże powietrze przez całą dobę bez konieczności otwierania okien

3. Możliwość dodatkowej filtracji jonizacji oraz nawilżania powietrza

 

Wady rekuperacji:

1. Koszty inwestycyjne

2. Koszty eksploatacyjne (prąd, filtry, przeglądy)

3. Ryzyko wyboru niedoświadczonej firmy która wykona błędnie instalacje

 

 

Jak działa wentylacja tradycyjna (grawitacyjna)?

Warunkiem niezbędnym dla pracy wentylacji grawitacyjnej są drożne przewody kominowe. Sprawność działania jest zależna od warunków pogodowych. Spowodowanie ruchu powietrza w kominach wentylacyjnych wymaga wytworzenia różnicy ciśnień. Taką różnicę osiągniemy tylko przy temperaturach na dworze poniżej 12 stopni C.
Mając zapewniony prawidłowy wyciąg powietrza z pomieszczeń musimy zapewnić również dopływ powietrza świeżego. Możemy to zrealizować na dwa sposoby. Rozszczelnienie nowoczesnych trzyszybowych okien lub montaż nawiewników w ramach okiennych. W jednym i drugim przypadku zimne powietrze z dworu (zimą np -15 stopni C) wpuszczamy do naszego superoszczędnego domu. W efekcie otrzymujemy ogromne straty ciepła budynku na poziomie nawet 60%.

 

Rysunek poglądowy strat ciepła bardzo dobrze zaizolowanym budynku.

 

Zasada projektowania rekuperacji

Każdy dom w zależności od układu pomieszczeń, rozmieszczenia łazienek, pokojów jest wentylowany w inny sposób. Dlatego do każdego projektu domu opracowany musi zostać projekt rekuperacji.

Zasada ruchu powietrza:

Powietrze zużyte jest usuwane z pomieszczeń tzw. “brudnych” (kuchni i łazienek oraz garderób i korytarzy) a nawiewane jest do pomieszczeń tzw. “czystych” pokojów, gabinetów, salonu i sypialni.

Jaki rekuperator wybrać?

Wybór rekuperatora jest jednym z najważniejszych wyborów stawianych przed inwestorem. Jest to serce układu i jeżeli zaoszczędzimy na nim to odbije się nam to w późniejszej eksploatacji. Pod żadnym pozorem nie warto oszczędzać na wydajności rekuperatora. Zbyt mała wydajność spowoduje że rekuperator będzie musiał pracować na najwyższych obrotach emitując przy tym większy hałas oraz skróci żywotność urządzenia.

Czym się kierować przy zakupie?:

 

 1. wybierz rekuperator którego odzysk ciepła sięga co najmniej 90% (im więcej, tym lepiej)
 2. sprawdź głośność na poszczególnych biegach pracy
 3. sprawdź zużycie prądu rekuperatora: im niższe, tym lepiej (rekuperator pracuje 24h na dobę 7 dni w tygodniu)
 4. sprawdź, czy rekuperator ma w opcji filtry o podwyższonej klasie filtracji F7 (zatrzymują większość pyłu obecnego w smogu)
 5. czy posiada system antyzamrożeniowy
 6. sprawdź, czy bypass można ustawić w trybie automatycznym
 7. sprawdź, czy rekuperator współpracuje z systemami inteligentnego domu (jeżeli planujesz taki system zastosować)
 8. jeżeli chcesz sterować urządzeniem z poziomu telefonu lub tableta: sprawdź, czy można podłączyć rekuperator do sieci WIFI

 

   

Jak często wymieniać filtry?

Czyste filtry gwarantują prawidłową wydajność urządzeń. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak często wymieniać. Wszystko zależy w jakich warunkach pracuje instalacja.

Z naszego doświadczenia wynika, że filtry należy wymieniać średnio raz na kwartał. Nie jest to jednak reguła dlatego zalecamy kontrolowanie stanu zabrudzenia raz na miesiąc.

Wymiana filtrów na przykładzie rekuperatora Aeris.

Czy rekuperacja zastępuję klimatyzację budynku?

Nie, rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji. Rekuperacja poprawia komfort klimatyczny w pomieszczeniach usuwając dwutlenek węgla, kurz i pył ale nie obniża temperatury podczas upałów. Pełen komfort temperaturowy możemy uzyskać montując klimatyzacje stacjonarną lub klimatyzację centralna (link).

 

 

Rekuperacja a mikrowentylacja. Co wybrać?

Jaka jest różnica między rekuperacją a mikrowentylacją? Mikrowentylacja to rozszczelnienie szczelnego energooszczędnego okna w celu doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz. System pracuje tylko wtedy kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa od wewnętrznej (występuje różnica ciśnień wypychająca powietrze z nawiewników okiennych do ciągów kominowych)  W efekcie wentylacja działa tym mocniej im zimniej jest na dworze. Jakie są finalnie plusy i minusy?

Plusy:

– Niski koszt inwestycyjny

– Brak instalacji rurowych

Minusy:

– duże straty energetyczne

– brak filtracji powietrza

– brak możliwości regulacji ilości powietrza

 

Jakie są koszty przeglądów instalacji?

Przegląd instalacji rekuperacji należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Zakres czynności oraz koszt ksztaltuje się następująco:

 1.  Czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze
 2.  Wymianę filtrów
 3.  Kontrola zabrudzenia instalacji
 4.  Kontrolę i czyszczenie odpływu skroplin
 5.  Kontrolę i czyszczenie czerpni
 6.  Kontrolę i czyszczenie wyrzutni
 7.  Kontrolę regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy
 8.  Kontrola ustawień rekuperatora
 9.  Kontrolę funkcjonowania przepustnic powietrza
 10.  Test wszystkich funkcji urządzenia

Ceny przeglądu w okresie gwarancyjnym 400 zł brutto (cena nie zawiera filtrów).